Felszín alatti vizek vizsgálata
Ingyenes ajánlatkérés 3 perc alatt
Miért van szükség felszín alatti víz akkreditált laboratóriumi vizsgálatára?
-
A környezetvédelmi monitorozás szempontjából fontos jelentősége van a felszín alatti vizek állapotának rögzítésére, változásainak figyelemmel kísérésére. A szennyezések nyomon követése a felszín alatti vizek minőségének változásából jól megfigyelhető. A vizsgálatok egyszerűen kivitelezhetőek, figyelő kutak telepítését követően.
-
A mintavételeket, laboratóriumi vizsgálatokat a vonatkozó szabványok által előírt követelmények figyelembevételével kell elvégezni.
-
A felszín alatti vizek monitorozásához elengedhetetlen a környezetvédelmi célú laboratóriumi vizsgálat. A területileg illetékes Környezetvédelmi Felügyelőségek többnyire időszakonként vizsgálatokra kötelezik az érintett terület üzemeltetőit/tulajdonosait, ezt általában határozatban írják elő.
-
A monitoring vizsgálatok jellege miatt fontos, hogy a rendszeres mintavételek, vizsgálatok azonos körülmények között történjenek.
- A felszíni vizek környezetvédelmi célú értékelését a „6/2009. (IV. 14.) KvVM-EüM-FVM együttes rendelet a földtani közeg és a felszín alatti víz szennyezéssel szembeni védelméhez szükséges határértékekről és a szennyezések méréséről” szóló rendelet szerint kell elvégezni.
Megbízás adásának menete Felszín alatti víz (talajvíz) vizsgálatának elvégzésére a SZAKÉRTŐNET rendszerében
-
Az ajánlatkérő a „Felszín alatti vízek vizsgálata” címszó alatt található - részletes szakmai tájékoztató után elérhető – online ajánlatkérő űrlap kitöltésével, ajánlatot kérhet a rendszerbe regisztrált, az adott területre akkreditált jogosultsággal rendelkező laboratóriumoktól. Az adatszolgáltatás során megadott adatokat az Adatvédelmi nyilatkozatunk értelmében üzleti titokként kezeljük. (lásd.: http://www.szakertonet.hu/docs?doc_id=8)
-
Minőségbiztosítási szempontból a Felszín alatti vizek vizsgálatát végző laboratóriumoknak a SZAKÉRTŐNET rendszerében - a jogosultságon túlmenően - jelentős szakmai tapasztalatokkal és referenciákkal kell rendelkezniük. Az egyes szakterületekhez meghatározott felvételi kritériumokat a FELVÉTELI KRITÉRIUMOK menüpontban az ajánlatkérő is megtekintheti.
Emellett rendszerünk egyedisége, hogy a megbízás teljesítése után a megbízók az elvégzett munkájuk és a megbízás alatt tanúsított szakmai hozzáállásuk alapján szövegesen és számszerűen értékelik a szolgáltatókat, amely értékeléseket a későbbi ajánlatadások során az ajánlatkérők megtekinthetik. Így biztosítjuk az ajánlatkérők számára a lehető legfontosabb információt az adott szolgáltatóról, ez pedig az elvégzett munka minősége. A szolgáltatók, szakértők is értékelik a megbízót, így ha a későbbiekben ismét ajánlatot kér a rendszerünkben, az ajánlatadók láthatják ezeket az értékeléseket.
-
Az ajánlatkérés beküldését követően a laboratóriumoknak 3 naptári nap áll rendelkezésükre, hogy indikatív ajánlataikat megadják. (Indikatív abból a szempontból, hogy az ajánlatát még visszavonhatja, amennyiben a végső szerződésben nem tudnak megállapodni az ajánlatkérővel) Ezen ajánlatadási idő alatt az ajánlatkérő és a laboratóriumok írásban tovább egyeztethetnek az elvégzendő feladatokról. Az ajánlat a vállalási árból, a vállalt teljesítési és fizetési határidőkből, a megbízási szerződéstervezetből, a laboratóriumokról készült korábbi értékelésekből és rövid szakmai ismertetőből áll.
-
Az ajánlatadási határidő elteltével a SZAKÉRTŐNET egy összefoglaló táblázat formájában kiküldi az ajánlatkérőnek a laboratóriumok indikatív ajánlatait. Az ajánlatkérő 3 naptári napon belül feltételesen választhat a kapott indikatív ajánlatok közül. (Feltételes abból a szempontból, hogy ajánlatkérő is visszaléphet, amennyiben nem tudnak a laboratóriummal megállapodni a megbízási szerződés összes pontjában) Ez az idő természetesen lerövidíthető, amennyiben az ajánlatkérő rövidebb időn belül választ. Miután az ajánlatkérő elfogad egy ajánlatot, a rendszer kiküldi a - most már - megbízónak és megbízottnak egymás adatait.
-
Innentől számítva a feleknek 7 naptári nap áll rendelkezésükre, hogy a megbízási szerződés összes pontjában megállapodjanak. Ezek az egyeztetések közvetlenül a felek között, a SZAKÉRTŐNET-től függetlenül folynak. Amennyiben a feleknek sikerül a megbízási szerződésben megállapodniuk, megbízó és megbízott a SZAKÉRTŐNET rendszerében megerősíti ajánlatát, illetve ajánlat elfogadását, és a megbízás tárgyát képező munka elkezdődhet. Abban az esetben, ha a megszabott határidőn belül egyik fél sem nyilatkozik a másik elutasításáról, a rendszer automatikusan a közöttük kötendő megbízási szerződés létrejöttét feltételezi.
-
A megbízott laboratórium megbízotti mintavételezés esetén előzetes egyeztetés alapján helyszíni szemle keretében elvégzi a mintavételt. Megbízói mintavételezés esetén Megbízónak kötelessége gondoskodni a minták laboratóriumba történő eljuttatásról.
-
Ezt követően a vett minták laboratóriumi feldolgozásra kerülnek.
-
A vizsgálati eredmények és az értékelés a megrendelő által kért példányszámban postázásra kerülnek a szerződésben meghatározott határidőig. (Külön kérésre fax-on, e-mailen is.)
Az ajánlatkérési/adási folyamat részletesebb ismertetőjét az ÁFF 3. pontjában tekinthetik meg.
Szakmai háttér információk
-
A felszín alatti víz vizsgálatát, mintavételét csak erre a területre akkreditált laboratóriumok végezhetik.
-
A SZAKÉRTŐNET rendszer biztosíték arra, hogy az egyes laboratóriumok akkreditációja megfelelő az adott vizsgálat elkészítéséhez.
-
A laboratóriumi vizsgálatok elvégzésének ideje környezetvédelmi célú vizsgálatok esetében jellemzően a mintavételtől számított 1-2 hét.
- Az eredeti vizsgálati eredmény, a mintavételi jegyzőkönyv másolata papíralapon, legalább 1 db példányban postai úton megküldésre kerül a költségviselőnek (megrendelőnek).
+6 hasznos tanács, amit egy megrendelőnek tudnia kell mielőtt Felszín alatti vizek akkreditált vizsgálatára adna megbízást
-
A vizsgáló laboratórium akkreditációjának megfelelően a vonatkozó szabványok figyelembevételével végzi el a helyszíni mintavételt, és juttatja el a levett mintákat a vizsgáló laboratóriumba.
-
A laboratóriumi feldolgozás szintén akkreditált körülmények között történik.
-
Előfordulhat, hogy az akkreditált mintavételt és a laboratóriumi feldolgozást két külön szervezet végzi. Fontos hogy a mintavétel és a laboratóriumi vizsgálat is akkreditált körülmények között történjen.
-
A megrendelő a laboratóriumi vizsgálati eredmények mellé megkapja a helyszíni mintavételi jegyzőkönyv másolatát. Így dokumentált a teljes akkreditált vizsgálati folyamat.
-
A laborvizsgálati eredményen és a helyszíni mintavételi jegyzőkönyvön szerepelnie kell a labor érvényes akkreditációs számának.
-
A megrendelő a vizsgálati eredmények megfelelőségéről értékelést kap a vizsgáló laboratóriumtól. A vizsgáló laboratórium a vonatkozó jogszabályok, szabványok figyelembevételével végzi el az értékelést.